ورود دیالمه ها به مجلس ممنوع شد.

به جرم جوانی

جلال زحمتکش

بسمه تعالی

« جوان مرکز نوآوری است، مرکز خلاقیت و ابتکار است» مقام معظم رهبری مد ظله العالی- حرم مطهر امام رضا علیه السلام ۱/۱/۱۳۹۱

وقتی مقام عظمای ولایت این جمله را در میان بیانات خود در روز اول سال در حرم مطهر ثامن الأیمه علیه السلام ایراد فرمودند و جوان گرایی را از خصوصیات پیشرفت در سال نود عنوان کردند، آن را ضمیمه کردیم به نمونه های متعدد دیگر نظیر:

«ما شکفتن گلهاى معطر استعداد را در وجود این جوانها دیدیم‏» (دیدار با بسیجیان استان قم- ۲/۸/۱۳۸۹)

«جوان‏ بودن، دانشجو بودن و از پیکره‏ى یک مجموعه‏ى فعّال اسلامى بودن، هریک به تنهایى، فرصتى است که باید مغتنم شمرده شود و ارزشى است که باید گرامى داشته شود»(پیام به اردوی تحکیم وحدت-۳/۶/۱۳۸۰)

« بنده اطمینان راسخ دارم به اینکه جوان‏ امروزِ کشور عزیزِ ما در سطح عالم، کم‏نظیر یا بى‏نظیر است‏» (بیانات در منطقه فتح المبین- ۱۱/۱/۱۳۸۹)

«آن چیزى که همیشه من آرزو داشتم، از خدا مى‏خواستم و براى آن تلاش مى‏کردم عبارتست از: وجود یک ذهنیت شفاف و روشن، یک درک متعالى از اهمیت حضور جوان‏ در محیط علمى و در محیط سیاسى‏» (دیدار با هزاران نفر از اعضای بسیج دانشجویی- ۳۱/۲/۱۳۸۶)

و بسیاری دیگر از این قبیل که از شماره خارج است.

ابتدا خواستم مثل خیلی از دیگران – والبته مثل خودمان در خیلی از مسایل دیگر- به روی مبارک خویش نیاورم و انگار کنم که نه خانی رفته و نه خانی آمده، اما – شاید از آنجا که خود نیز به نحوی ذی نفع بوده ام- بر آن شدم تا آنچه را مدت ها در ذهن میپروراندم بر صفحه ای سر هم کنم، زینرو قلم بر جریده رفت تا هرچه می خواهد دل تنگش، بنویسد.

از آنجا که حضرت باری انسانها را با استعدادها و توانایی ها و البته ناتوانی های متفاوت خلق فرموده است نیک دریافته ایم که هر کسی را بهر کاری ساختند. اما در این عالم وجود نقیصه ای هست که تمام انسانها – آنانی که عمرشان به دنیا باشد- در برهه ای به آن دچار میشوند و تا کنون که این مرقومه تحریر میشود چاره ای برای آن اندیشیده نشده است و همگان بی استثناء مجبورند تا دندان بر جگر بگذارند تا این برهه سپری شود و پاک شود دامان ها از این ننگ.

اما این بلای عظیم چیزی نیست جز جوانی!! جوانی چنان عیب آشکاریست که استناد به آن برهان قاطعی است برای سلب صلاحیت از هر کسی در هر کاری. از زمان حضرت سلیمان نبی علیه السلام  گرفته که وقتی وارث حکومت داوود نبی علیه السلام شد سران بنی اسراییل خرده گرفتند که چرا جوانی بر آنان حاکم است، تا آن زمان که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نخستین فرماندار مکه را جوانی بیست ویک ساله به نام «عتّاب بن أُسید» تعیین فرمود و در مقابّل اعتراض آذرده خاطران فرمود: «کسی در نافرمانی از او به کمی سنش احتجاج نکند، زیرا بزرگنر شایسته تر نیست بلکه شایسته تر بزرگتر است» (بحار الانوار ج۲۱ ص۱۲۳) و یا آنجا که «أُسامة بن زید» را به فرماندهی لشکری که تمام بزرگان انصار و مهاجرین در آن حضور داشتند برگزیدند اما آن – به اصطلاح- بزرگان برنتابیدند که زیر دست جوانی هجده ساله باشند و آنقدر کارشکنی کردند تا شد آنچه که نباید و فرمان رسول خدا صلی الله علیه و آله بر زمین ماند. و حتی تا بعد از رحلت رسول اکرم صلی الله علیه و آله که کسانی که خود را ریش سفیدان امت میدانستند خویش را لایق تر به خلافت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله دیدند و امیرالمومنین را سالها خانه نشین کردند تنها به جرم جوانی!!و حتی تر تا بعد از رحلت امام خمینی (قدس سره) که برخی خلف صالحش را برای زعامت امت جوان دیدند که البته این بار خدای عز و جل منت نهاد تا برکات وجود آن عزیز را تا کنون و إن شاءالله تا ظهور حضرت حجت ارواحنا فداه شاهد باشیم. بنده که خیال میکنم وقتی حضرت باری تعالی انسان نخستین را – که پدر بنده و شمای مخاطب باشد- خلق نمود و امر فرمود ملایکه را تا سجده کنند این مخلوق دوپا را و ابلیس إبا کرد، جناب ابلیس (لعنة الله علیه) علاوه بر این استدلال که مرا از آتش آفریدی و او را ز خاک، دلیلی مستحکم در ذهن ناشریف – پلید- خود داشته است به اینکه این آدم ابوالبشر تازه کار است و جوان! و او را نرسد تا نیامده خلیفه خدا شود و صد البته ما که – به نقلی- شش هزار سال عبادت کرده ایم لایق تریم به خلیفة اللهی.

این نکته چنان عمیق در فرهنگ ما نفوذ کرده که در عرف ما جوان را مترادف با نادانی و کم عقلی و کوته فکری و نتیجتاً خرابکاری گرفته اند و نه پویایی و شادابی و توانمندی.

بحرانی ترین وضعیت برای هر کشوری زمانی است که آن کشور دچار جنگ باشد. وقتی به هشت ساله دفاع مقدس نظر میکنیم درمیابیم که از نماینده مجلسش – نظیر شهید عبد الحمید دیالمه- تا شهردارش – نظیر شهید مهدی باکری- تا فرماندهان جنگش – نظیر شهیدان زین الدین و باقری- اکثراً زیر بیست و پنج سال سن داشته اند و همگی چنان کشور در حال جنگ با نظامی نوپا را اداره کردند که هنوز که هنوز است اندیشه ها از هضم آن ناتوانند.

البته این فرمایشات امام خامنه ای مد ظله العالی نیز قابل توجه کسانی که ذکر «مقام معظم رهبری» از دهانشان نمی افتد، اما دایماً پز میدهند که: ما جوان اول انقلابیم و شما جوانان روغن نباتی؛

«اگر خداى نکرده یک وقتى یک جنگى اتفاق بیفتد که حضور در جبهه را براى مردم و جوانها ایجاب کند، آن وقت خواهید دید که جوان‏ امروز ما که نسل سوم انقلاب است، همتش و فداکارى‏اش از جوان‏ آن روز کمتر نیست؛ شاید بیشتر هم هست‏» (دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری-۲۵/۶/۱۳۸۹)

«جوان‏ مؤمنِ امروز از جوان‏ مؤمنِ صدر انقلاب- سى سال پیش و بیست و پنج سال پیش- اگر جلوتر نباشد، عقب‏تر نیست‏» (بازدید از دانشگاه امام حسین علیه السلام-۲۶/۱/۱۳۸۸)

«من بارها گفته‏ام، الان هم میگویم: نسل جوان‏ امروز ما که نسل سوم انقلاب است، از جوانان نسل اول اگر ایمانشان قوى‏تر نباشد، پرشورتر نباشد، بصیرتشان روشن‏تر نباشد، یقیناً عقب‏تر نیستند» (دیدار با جهادگران بسیج سازندگی-۳۱/۶/۱۳۸۹)

آن از سیره پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، این از تجربه عینی، و اما از قرآن کریم بگویم آنجا که شرایط را برای خطیرترین امر عالم یعنی پیامبری، چنین فرمود:« وَ لَمَّا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَ اسْتَوى‏ آتَیْناهُ حُکْماً وَ عِلْماً وَ کَذلِکَ نَجْزِی الْمُحْسِنینَ » (قصص ۱۴) – و چون به رشد و کمال خویش رسید به او حکمت و دانش عطا کردیم و اینگونه نیکو کاران را پاداش میدهیم- و امام صادق علیه السلام در معنای آیه، «أشده» را هجده سالگی و «استوی» را ریش در آوردن، بیان فرمودند(معانی الاخبار ص ۲۲۶). و از پیامبرصلی الله علیه و آله نیز که فرمود: « خداوند هیچ پیامبری را جز در جوانی مبعوث نکرد» (کنز العمّال ج۱۱ ص ۴۷۵)

اما نهادینه بودن این موضوع آنجا خود را مینمایاند که مجلس محترم شورای اسلامی قانون میکند که: ورود جوان به مجلس مطلقاً ممنوع – اشاره به قانون حداقل سن سی سال برای کاندیدای نمایندگی مجلس- که مبادا دیالمه هایی دیگر به مجلس بیایند که سالها دل در گره حزب و باند و خط و جناح نداشته اند و بر نمی تابند محافظه کاری این جماعت خمود را و خو نگرفته اند با سیستم سرتاسر معطل بوروکراتیک اداری و عادت نکرده اند به ساعتها جلسه بی نتیجه و در کتشان نمیرود که نیمی از بودجه طرحها در راه خزانه تا عملیاتی شدن فرسایش رود و در عوض دو برابر زمان مقرر وقت تلف شود و کسی ککش هم نگزد. مبادا مجلسی بسازند انقلابی تر از مجلسی که با وجود به یدک کشیدن نام اصولگرایی جز چند حرکت در طی چهار سال – آن هم نه به عنوان خواص با بصیرت بلکه به دنبال حرکت های انقلابی مردم عوام- از او دیده نشد…

اینجاست که نویسنده قلم بر زمین می افکند و دل به دریا زده و می خواهد تا بزند زیر آوازی حزین که: جوانی درد بی درمان جوانی/ جوانی خواری دوران جوانی … که به خود امده و متوجه می شود که فضای رسانه مکتوب امکان انتقال چنین حسی را به او نمی دهد، پس سر در گریبان فرو برده و آهی از درون می کشد که «شِقْشِقَةٌ هَدَرَتْ» – شعله ای بود فرو نشست- (قسمتی از فرمایش امیر بیان علیه السلام در خطبه دوم نهج البلاغه)

جلال زحمتکش

 

/ 5 نظر / 23 بازدید
زینب

اره واقعا نمیدوم گناه جوونا چیه که تا میان حرف بزنن میبگن دهنت بوی شیر میده و تو هنوز خوب و بدو تشخیص نمیدی نمیدونم کی میتونم خودم صلاحمو تشخیص بدم برادر زحمتکشان دستت درد نکنه

رضوان

سلام مهربان همیشگی 0000____________من آپم___ __777____________ ______0000_______________________77777____________ ____00000___گذري_______________7777777_____________ ___00000______________________777777777___________ __000000____________77777777777777777777777777777_ _0000000___نيم نگاهي___7777777777777777777777777___ _0000000_________________777777777777777777_______ _0000__00_________________77777777777777777_______ _0000__00000000__________777777777_777777777______ _000000000000___________7777777_______7777777_____ __0000000000___________77777_____________77777____ ___0000_000000________777___________________777___ ____00000_______0____________0000_________________ ______000000__00000______000000______نظري_________ ________000000000000000000000____________________

دختر چادری

نمی دانم چرا آنقدر بزرگ نشده ام،که تو را تنها در مواقع سختی نخوانم؟ چرا وقتی همه چیز هست، کمتر تو را صدا می کنم؟ چرا وقتی سالم و شاداب هستم، کمتر تو را شکر می گویم؟ پروردگارا! تنها درخواستم از تو روحی وسیع است، آنقدر که فراموش نکنم،در خوشی ها باید بیشتر تو را صدا کرد!

سربازكوچولو

سلام عالي بوداجرشون بامهدي فاطمه(س) متاسفانه به جووناي فقط ميگن تونميتوني توتجربه نداري!

سيد

بسم الله نور نور سلام عليكم ورحمه الله با اجازه از حضرتتان انتشار يافت در وبلاگ حقير و اينجاست كه يك سينه درد موج ميزند در دهان من!!!! يا علي التماس دعا